Môže úzkosť spôsobiť erektilnú dysfunkciu?
Uncategorized

Môže úzkosť spôsobiť erektilnú dysfunkciu?

Väčšina mužov už mala v živote nejaký sexuálny problém. Medzi najčastejšie problémy patrí úzkosť z predvedeného výkonu a erektilná dysfunkcia. Úzkosť v oblasti výkonnosti nastane vtedy, keď máte pocit stresu v súvislosti s vašim telom alebo schopnosťou uspokojiť partnera. To môže viesť k erektilnej dysfunkcii. Muži, ktorí ju zažívajú, majú ťažkosti dosiahnuť a udržať si erekciu.

Prečítajte si viac informácií o súvislosti medzi úzkosťou v oblasti výkonu a erektilnou dysfunkciou.

Aká je tu spojitosť?

Úzkosť a erektilná dysfunkcia

Niektoré výskumy ukázali spojitosť medzi úzkosťou z predvedeného výkonu a erektilnou dysfunkciou. V štúdii z roku 2005 sa zistilo, že takáto úzkosť môže spôsobiť a zachovávať sexuálnu dysfunkciu u mužov i žien. Nedávna štúdia z roku 2015 zase našla spojenie medzi depresiou a úzkosťou v oblasti výkonnosti a zistila, že medzi týmto typom úzkosti a erektilnou a dysfunkciou môže existovať spojitosť. Štúdia však odporúčala urobiť ďalší výskum.

Príčiny

Úzkosť z predvedeného výkonu je spôsobená predovšetkým negatívnymi myšlienkami. Tieto myšlienky môžu súvisieť so sexom alebo problémami vo vašom každodennom živote. Muži sa môžu cítiť pod tlakom v snahe potešiť svoje partnerky alebo sa cítia neisto, pokiaľ ide o ich schopnosť sexuálne sa predviesť. Strach a úzkosť spôsobená veľkosťou penisu i celkovým obrazom tela môžu tiež hrať úlohu pri úzkosti z predvedeného výkonu. Medzi ďalšie príčiny úzkosti v súvislosti s výkonom môže patriť stres spôsobený:

— prácou

— vzťahmi

— deťmi alebo inými rodinnými príslušníkmi

— financiami

Erektilná dysfunkcia môže byť vyvolaná rôznymi fyzickými a psychickými faktormi, vrátane úzkosti z predvedeného výkonu. Medzi ďalšie príčiny erektilnej dysfunkcie patria:

— poruchy krvných ciev

— neurologické poruchy ako je roztrúsená skleróza

— mŕtvica alebo poškodenie nervov spôsobené cukrovkou

— stres

— depresia

— nedostatok motivácie

— traumatické poranenie

— nízka hladinu testosterónu

— chronické ochorenia

— operácia prostaty, močového mechúra a pri rakovine hrubého čreva

— fajčenie

— problémy s obličkami

— nadmerná konzumácia alkoholu a užívanie drog

 

Niektoré lieky môžu tiež spôsobiť erektilnú dysfunkciu kvôli svojmu účinku na hormóny, nervy alebo krvný obeh. Erektilná dysfunkcia je bežným vedľajší účinok u:

— diuretík

— liekov na vysoký krvný tlak

— antihistaminík

antidepresív

— liekov na nepravidelnosť srdca

— liekov na Parkinsonovu chorobu

— sedatív

— uvoľňovačov svalov

— hormonálnych liekov

— liekov na chemoterapiu

— liekov na rakovinu prostaty

— antikonvulzív

— liekov proti zápalom

Príznaky

Úzkosť v oblasti výkonu ovplyvňuje mužov rôznymi spôsobmi. Okrem erektilnej dysfunkcie môže viesť k:

— predčasnej ejakulácii

— oneskorenej alebo zablokovanej ejakulácii

— strate záujmu o sex

 

Erektilná dysfunkcia má svoj vlastný súbor príznakov, kde patria:

— problémy dosiahnuť erekciu

— problémy udržať si erekciu

— strata sexuálnej túžby

Hľadanie pomoci

Pomoc hľadajte vtedy, keď vaša úzkosť v oblasti výkonu pretrváva, alebo ak sa stáva častejšou. Čím skôr navštívite svojho lekára, tým skôr sa môžete naučiť techniky na riešenie akýchkoľvek negatívnych myšlienok, strachu a stresu. A vďaka nemu budete môcť tiež vylúčiť ďalšie zdravotné stavy, ktoré by mohli mať vplyv na vašu výkonnosť.

Diagnóza

Ak máte erektilnú alebo sexuálnu dysfunkciu, je dôležité navštíviť svojho lekára. Ten vám položí otázky, aby zistil, či je problém fyzického, psychického charakteru, alebo kombináciou oboch. Vykoná tiež všeobecnú fyzickú skúšku, vrátane vyšetrenia vášho penisu a semenníkov. Váš lekár môže tiež chcieť vykonať krvné a ďalšie iné testy.

Liečba

Existuje mnoho spôsobov, ako môžete zvládnuť úzkosť z predvedeného výkonu. Ak vaša úzkosť spôsobuje erektilnú dysfunkciu, liečba tejto diagnózy môže tiež pomôcť znížiť výskyt erektilnej dysfunkcie.

 

Medzi takéto možnosti na riadenie úzkosti v oblasti výkonu patria:

— meditácia

— vzdelávanie o sexe a sexuálnom správaní

— hovorová terapia na zvládanie stresu, depresie a iných životných problémov

— partnerská poradňa pre pomoc s vyriešením vzťahových problémov

sexuálna terapia na riešenie problémov intimity a výkonnosti

— zmena životného štýlu, ako je častejšie cvičenie a lepšie stravovanie

— hovoriť otvorene o vašej úzkosti a starostiach s partnerom

— vyčistenie hlavy od negatívnych myšlienok

— odstránenie stresujúcich faktorov z vášho života

— nenáhlivý sex

— sústredenie sa na to, čo môžete robiť, nie to, čo si myslíte, že by ste mali robiť

Sprievodné snímky

Sprievodné snímky sú ďalšou liečebnou technikou, ktorá vám môže pomôcť pri prekonávaní úzkosti v oblasti výkonnosti. Pomocou sprievodných snímok sa dostanete do ľahkého stavu podobnému tranzu, v ktorom počúvate prepis popisujúci živý scenár. Táto technika má pomôcť vášmu telu prekonať akékoľvek duševné alebo fyzické problémy, s ktorými sa stretávate, a to tým, že sa dostanete do vášho podvedomia. Výskum, ktorý vykonal psychiater K. Kuruvilla v roku 1984, zistil, že muži, ktorí prešli touto technikou a sexuálnou reedukáciou, dokázali prekonať záchvaty pľúc spôsobené stresom a úzkosťou.

Pre terapiu sprievodnými snímkami nemusíte navštevovať terapeuta. Môžete si ju urobiť aj sám doma, ak si napíšete a zaznamenáte prepis, ktorý vám umožní predstaviť si príjemný sexuálny zážitok s vaším partnerom. Keď počúvate tento prepis, zamerajte sa na udržanie si erekcie a myslite na príjemné sexuálne zážitky. Čím viac prejdete procesom, tým viac bude vaše vedomie schopné prekonať akékoľvek problémy s výkonom.

Záver

Úzkosť z výkonu je úplne normálny a liečiteľný typ sexuálnej dysfunkcie. Ak tiež trpíte erektilnou dysfunkciou, môže to byť príčina vášho úzkosti. Ak ju teda zažívate, je dôležité navštíviť svojho lekára, aby ste vylúčili základné príčiny a pomohol vám zvládnuť vaše príznaky.

 

Zdroj: https://www.erekciablog.sk/